Opublikowany przez: Paulina22 2014-03-10 12:00:34
Zmiana czasu na letni 2014 zwiastuje nam wiosnę. Możemy już zapomnieć o śniegu i mrozie. Witamy nową porę roku, pełną słońca i zieleni. Niestety nie każdy z nas skacze z radości, witając wiosnę i zmianę czasu na letni. Nasz organizm potrzebuje kilku dni na przystosowanie się do zabranej mu godziny snu.
W tym roku zmiana czasu przypada z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca i przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00.
Zmiana na czas letni lub zimowy obowiązuje w prawie wszystkich krajach europejskich (wyjątkami są Rosja i Islandia). Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Brazylii, Egipcie i Meksyku.
Zmiana czasu ma miejsce dwa razy w roku i ma na celu efektywniejsze wykorzystywane światła dziennego oraz oszczędnośśćenergii.
Natomiast czas zimowy w całej Unii Europejskiej rozpoczyna się w ostatnią niedzielę października, co jest ujednolicone dzięki obowiązującej bezterminowo dyrektywie ze stycznia 2001 r., która brzmi: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".
Jako pierwszy o potrzebie rozróżnienia stref czasowych mówił Benjamin Franklin, a wprowadzili go Niemcy podczas I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegara o godzinę do przodu, a 1 października tego samego roku, o godzinę do tyłu.
Choć zmiana czasu ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, czyli oszczędność (stąd angielski skrót DST - "daylight saving time"), u wielu ludzi oznacza zmianę na gorsze – przynajmniej na jakiś czas. Osoby, które pracują nocą, mają przed sobą nie lada wyzwanie – w sobotę będą musiały wydobyć z siebie energię na dodatkową godzinę pracy.
Zmiana czasu na letni zaburza nasz rytm dobowy, czyli wszystko to, co dzieje się w naszym organizmie regularnie w ciągu 24 godzin. Niektórzy z nas poradzą sobie z tym lepiej, inni trochę gorzej – wszystko zależy od indywidualnych zdolności adaptacyjnych. Niemniej, cały proces przystosowywania się do nowego rytmu trwa około 2-3 tygodni.
Zmiana czasu wpływa również na ludzką psychikę, ponieważ zasypiamy i budzimy się o innej godzinie, mimo że zegar pokazuje tę samą porę, co zawsze. Może to mocno zdezorientować i doprowadzić do poczucia rozbicia.
Największym wyzwaniem jest jednak dla naszej psychiki zmiana czasu na letni, gdy wskazówki zegara przesuwamy o godzinę do przodu. Sama świadomość mniejszej ilości snu jest przybijająca, możemy jednakże doświadczyć somatycznych skutków tej zmiany. Gdy budzimy się rano, nasz organizm wciąż uważa, że jest noc i w takim też trybie funkcjonuje. Wiąże się to ze złym nastrojem, poczuciem smutku i przemęczenia.
Mając na uwadze zmiany, jakich doświadcza ludzki organizm przez okres adaptacji, warto wzmożyć czujność i świadomie dostroić swój rytm biologiczny. Nie denerwujmy się niepotrzebnie, jeśli budzimy się przemęczeni i rozkojarzeni, bowiem jest to etap przejściowy, z którym po prostu musimy sobie poradzić.
Odżywiajmy się jak najlepiej, kładźmy się spać, gdy tylko odczujemy potrzebę regeneracji, stosujmy techniki relaksacyjne, aby zminimalizować stres towarzyszący zmianom. Tych nie da się przecież uniknąć, a funkcjonować jakoś musimy.
Jak wasz organizm reaguje na zmianę czasu? Zapraszamy do forum :)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2014.10.18 16:49
Już niedługo znowu zmiana.. z letniego na zimowy..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.